Labioplasti

İç dudakların görüntüsü, şekli ya da renginden memnun olmayan kadınlarda iç dudakları küçültmek ya da daha estetik bir görünüm sağlamak amacı ile yapılan iç dudak estetiği işlemine labioplasti diyoruz.

İç dudaklar cinsel aktif organlardır. Yani cinsel ilişki sırasında uyarılma ve hissetmede görev alırlar. Labioplasti işleminde bu sinirlerin zarar görmesi halinde cinsel his ve uyarılmanız etkilenir. Bu kötü sonuçlarla karşılaşmamak için labioplasti esnasında uyguladığım sinir koruyucu cerrahi yaklaşım, istediğiniz genital görüntüye kavuşurken cinsel yaşamınızın da zarar görmemesini sağlar.

İç Dudaklar İçin Normal Görüntü Nedir?

Genital bölge için tek bir doğru görünüm modeli yoktur. Her kadının genital bölgesi kendine has ve özeldir. Estetik ve fonksiyonel olarak daha çok tercih edilen görünüm ise iç dudakların 2 cm. ve altında bir uzunlukta olmasıdır. Labioplasti işleminde de hedeflenen boyut ortalama 2 cm’dir.

Labioplasti Neden Yapılır?

İç dudakların çok sarkık olması, boyutları arasında asimetri olması, dış dudaklardan dışarı taşması, koyu renkli olması kadınlarda beden algısını etkileyerek özgüven sorununa yol açabilir. Genital görünüm ile ilgili kaygılar cinsel olarak kendine güven ve uyarılmayı negatif etkileyebilir. Bu estetik kaygıları giderip arzu edilen genital görüntünün sağlanması için labioplasti yapılabilir.

İç dudakların büyük olması kronik kaşıntı ve mantara, sık tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Mayo ya da dar kıyafetlerde belirgin olan kabarık görüntü kişiyi rahatsız edebilir. Sarkık iç dudaklar nedeniyle kıyafetler ile sürtünmeye bağlı olarak tahriş ve ağrı görülebilir. Genital bölge temizliğinde zorlanma, cinsel ilişkide sıkışma ve ağrı hissi olabilir. Bu ve benzer fonksiyonel sorunların çözümü için de yine iç dudak düzeltme cerrahisi olarak labioplasti uygulanabilir.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Genital bölgesinin görüntüsünden rahatsız olan herkese labioplasti işlemi yapılabilir. Bakire olmak, hiç doğum yapmamış olmak, çok doğum yapmış olmak, daha önce genital estetik yaptırmış olmak labioplasti işlemine engel oluşturmaz. Labioplasti sırasında kızlık zarı etkilenmeyeceğinden bakire hastalar da labioplasti işlemi yaptırabilir.

İç Dudak Küçültme Cerrahisi – Labioplastide Hangi Teknik Kullanılır?

Labioplasti için cerrahi olarak geliştirilmiş birçok teknik mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Kompozit rezeksiyon
 • Parsiyel rezeksiyon
 • Wedge (kama) rezeksiyon
 • W-shaped rezeksiyon
 • Deepitelizasyon (delaminasyon)
 • Z-plasti
 • Lazer labioplasti

Cerrahi pratiğimde en çok uyguladığım iki teknik parsiyel ve kompozit rezeksiyondur. Bu teknikler sayesinde kozmetik sonuç diğer tekniklere göre çok daha iyi olmakta, iyileşme daha hızlı gerçekleşmekte ve komplikasyonlar çok daha nadir görülmektedir.

Labioplasti İçin En iyi Yöntem Hangisidir?

Labioplasti için en doğru teknik, hastanın ihtiyacına en uygun tekniktir. Yani tek bir doğru cerrahi yaklaşım yoktur. Her bireyin bedeni ile ilgili kaygısı ve cerrahi ile ulaşmayı hedeflediği beklentisi farklı olduğundan hastaya en uygun cerrahi tekniği seçmek gerekir.

Bu amaçla hastamla önce konuşurum. Hastamı dinleyerek onu rahatsız eden ve değiştirmek istediği sorunu anlamaya çalışırım. Beklentisini ve ulaşmak istediği görüntüyü belirlerim. Ardından detaylı bir muayene ile genital bölge yapı ve tipine en uygun tekniği belirlerim. Tüm bu süreçte hastamın nihai beklentisi ve cinsel his kaybı olmaması, ameliyat planım için önceliğimdir.

Designer Vagina Görünümü Nedir?

Özellikle ünlüler arasında çok popüler olan bu terim,  genital bölgenin istenilen en ideal şekilde baştan şekillendirilmesi olarak tanımlanabilir.

Designer Vagina görünümüne ulaşabilmek için sıklıkla birkaç cerrahi işlem aynı anda uygulanır;

 • Önce iç dudaklarda şekillendirme ve küçültme amacı ile labioplasti yapılır. Bu esnada klitoris üstünde fazlalık doku mevcut ise hudoplasti, yani klitoris üstü fazlalık dokunun çıkarılması işlemi de eklenir.
 • (Eğer ihtiyaç varsa) vajina girişi restore edilerek daraltılır, vajinoplasti yapılır.
 • Son olarak dış dudakların daha dolgun ve belirgin olmasını sağlamak amacı ile labia puffing denen dış dudak yağ dolgusu – lipofilling yapılır.

Böylece yağ dolgusu sayesinde dolgunlaşmış dış dudaklar daha gençleşmiş ve sağlıklı bir görüntü oluştururken labioplasti ile küçültülmüş iç dudaklar dışarı sarkmaz ve daha estetik bir görüntü sağlanır.

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Labioplasti işlemi, gereken özen ve hassasiyetin gösterilmesi halinde ortalama 45-60 dakika sürer. Yapılacak işlemin tipi, uygulanacak cerrahi teknik ve yapılacak ek işlemlere bağlı olarak bu süre değişebilir.

Çok süratli yapılan cerrahilerde komplikasyon riskinde artış, dikiş izlerinde belli olma, his kaybı meydana gelmesi ve kötü kozmetik görüntü gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkma ihtimali artar.

Tüm cerrahi işlemlerimde hasta memnuniyeti ilk önceliğim olduğundan elbette süreyi değil, hastamın tercihlerini gözetmeye özen gösteriyorum.

Labioplasti Sırasında Hangi Anestezi Şekli Kullanılır?

Genel anestezi, uyutarak anestezi, uyutmadan belden uyuşturarak anestezi (spinal anestezi) ya da uyutmadan lokal anestezi uygulanabilir. Uygulayacağımız anestezi şekline anestezi ekibimizle beraber hastanın tercihine göre karar veriyoruz.

Ameliyat sonrası 3-4 saat uyuşma devam ettiğinden operasyon sonrası ağrı hissedilmemesini ve daha konforlu postop geçirilmesini sağlayan belden uyuşturma – spinal anestezi tekniğini ameliyatlarımda kullanmayı daha çok seviyorum. Ancak bu teknik ile ilgili kaygısı olan hastalarımız için de elbette tercih ettikleri diğer anestezi tekniklerini uygulayabiliyoruz.

Labioplasti ile Beraber Başka Estetik İşlem Yapılabilir mi?

Elbette. İç dudak küçültme ameliyatı esnasında klitoris çevresindeki dokunun düzeltilmesi yani hudoplasti, vajina daraltma yani vajinoplasti, doğum izi tamiri yani perineoplasti, dış dudak estetiği, dış dudak dolgusu, orgazm aşısı, Genital PRP gibi bir çok genital estetik işlem aynı anda yapılabilir.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

İşlem sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. İlk 2-3 gün kendinize dikkat ettikten sonra 4-5. günlerde gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Çalışmaya devam edebilir, yolculuk yapabilirsiniz.

İşlemden sonraki ilk birkaç gün hafif bir rahatsızlık hissi olabilir. 5-.6 günlerden itibaren ağrı ya da acı olmaz. 2. hafta itibari ile ameliyat olduğunuzu dahi unutursunuz.

Labioplasti sırasında en iyi kozmetik sonuç için görünmeyen estetik dikiş uyguluyorum. Dışarıdan görünen hiçbir ip ya da dikiş olmuyor. İşlem sonrası alınması gereken dikiş de olmuyor. Bu sayede yara iyileşmesi çok daha düzenli ve sağlıklı oluyor. Böylece çok daha doğal ve estetik bir görüntü elde ediyoruz.

İşlemden sonra 1 hafta kadar genital bölgeye özel pansuman ve bakım uygulamanızı, geniş ve rahat kıyafetler kullanmanızı, ayakta duş almanızı öneriyorum. Evde kullanmanız gereken merhem ve ilaçlarınızı düzenli kullanmanızı bekliyorum. Operasyondan sonra 1 ay yüzmemenizi, bisiklete binmemenizi, çok uzun yürüyüşler yapmamanızı ve cinsel ilişkide bulunmamanızı öneriyorum. Operasyondan sonraki 2. ve 6. haftada kontrol muayenemizi yaparak her şeyin yolunda olduğundan emin oluyoruz.

Sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme, istirahat etmeme, operasyon alanına darbe olması gibi durumların yara yeri iyileşmesini kötü yönde etkilediğini de hatırlatmak isterim.

Labioplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ameliyat sonrası cinsel hayat etkilenir mi?

 • Doğru yapılan sinir koruyucu cerrahi ile his kaybı olmaz. Aksine dokuların yenilenmesi sayesinde uyarılma ve hazda artış görülebilir.

İşlem sonrası ödem şişlik olur mu?

 • İlk 1 hafta ödem olabilir. Ödemin tamamen geçmesi kabaca 2 haftada olsa da 1 ayı bulabilir.

Daha önce yapılmış kötü labioplasti sonuçları düzeltilebilir mi?

 • Evet, revizyon labioplasti ile memnun kalmadığınız cerrahi işlemlerin sonuçlarını düzeltebiliyoruz. Ancak revizyon cerrahilerinin hem hasta hem hekim için daha zorlu olduğunu unutmayın. Bu sebeple operasyona karar verdiyseniz deneyimli bir cerrah tercih ettiğinizden emin olun.

Bakireler labioplasti yaptırabilir mi?

 • Evet, labioplasti sırasında kızlık zarı etkilenmediğinden bakire hastalar labioplasti işlemi yaptırabilir.

Gebelikte labioplasti yapılır mı?

 • Hayır, gebe iken genital estetik işlem önermiyoruz. Doğumdan 3-6 ay sonra labioplasti yapılabilir.

Labioplasti ameliyat olduğum dışarıdan anlaşılır mı?

 • Doğru teknikle yapılan işlemler dışarıdan anlaşılmaz. Estetik dikiş uygulandığından hekiminiz dahi anlayamayabilir.

Labioplasti ameliyatı devlet hastanesinde yapılır mı?

 • Hayır, genital estetik işlemler devlet hastanesi ya da üniversite hastanelerinde yapılmaz.
Instagram
YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

RANDEVU İÇİN HEMEN ARAYIN