Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi için başvuran hastalarımdan genellikle birbirine benzer şöyle bir öykü duyuyorum;

Düşünün ki sevdiğim adamla hayallerimdeki gibi bir düğünle evlendim. Her şey peri masalı gibiydi, tüm dünya toz pembe görünüyordu artık bana. O kadar mutluydum ki ayaklarım yere değmiyor, sanki mutluluktan uçuyordum.

Ancak eşimle cinsel ilişki yaşayamadım! Ne kadar kendimi zorlarsam zorlayayım, bir türlü olmadı. Elimde olmadan eşimi ittim, elimde olmadan kendimi kastım.

Hiç istemeden hem ben kırıldım, hem de eşim kırıldı…

Birbirini seven iki insanın en samimi sevgi dili olan cinsellik, bizim için kabusa dönüşmüştü.

İşte vajinismus hastalarımdan en çok duyduğum ifadeler hep bu öyküdeki gibidir; heyecan ve mutluluk ile başlayan evlilik, insanın kendini tamamen çaresiz hissettiği vajinismus ile gölgelenir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Yaşanan bu hayal kırıklığı ve üzüntü tarif dahi edilemez. Vajinismusun yaratacağı mutsuzluk ve suçluluk duygusunun yükünü anlatmaya kelimeler yetmez.

Ama lütfen siz kendinizi çaresiz hissetmeyin, olur mu?

Tüm bu anlattıklarım, yazdıklarım hep bunun için zaten; çaresiz değilsiniz!

Vajinismus tedavisi var, kesin var, %100 var.

Üstelik siz kendinize inanırsanız, tedavinize güvenirseniz çözümü de daha hızlı ve kolay olacaktır.

Vajinismus tedavisi için elbette önce vajinismusun tanısını koymak gerekir. Şu an yaşamakta olduğunuz zorluk gerçekten vajinismus mu, tedavi gerekir mi öncelikle bu değerlendirilmeli.

Bu konuyu Vajinismus Nedir? yazımda ayrıntılı olarak açıkladım, ilk olarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Şimdi gelelim yazımızın asıl konusuna; vajinismus tedavi yöntemleri.

“Vajinismus nasıl tedavi edilir?”, “Vajinismus nedir tedavisi nasıl olur?”, “Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?”, “Vajinismus terapisi nedir?” bana en sık sorulan soruların sadece bazıları. Hadi bu soruların cevaplarına geçelim o zaman.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus Tedavisi İzmir, İzmir Vajinismus Tedavisi, Zeynep Saatli
Vajinismus Tedavisi Mümkün.

Gerçekten de sizde vajinismus varmış, peki o zaman şimdi ne olacak? Vajinismus tedavisi nasıl olur ki? Tanıdığınız bir komşunuza bir tedavi yapılmıştı, size de mi aynısı olacak? Her vajinismus hastası aynı tedavi ile iyileşebilir mi?

Hayır, vajinismusun basmakalıp bir tedavi yöntemi yoktur. Her vajinismus hastası için kendisine özel, ayrı bir tedavi planlanmalıdır. Hatta tıpta şöyle bir söz vardır;

“Hastalık yoktur, hasta vardır.”

Bu sözün ne kadar da doğru ve yerinde olduğunu en çok da vajinismus hastalarımda fark ediyorum. Her şeyden önce cinsellik konusunun hassaslığı ve kişide yaşattığı çaresizlik hissi bile her hastanın özel olarak ele alınması için yeterli bir sebep bence.

Vajinismus tedavisi, vajinismusun nedenine göre değişir. Altta yatan sebep ne ise, tedavi de ona göre planlanır. Mesela enfeksiyon gibi fizyolojik bir sebep varsa tedavi de ona göredir, antibiyotik/antiseptik tedavi uygulanır.

Ya da vajinada doğuştan gelen yapısal bir anormallik varsa (vajinal perde vb gibi) uygun vakalarda cerrahi yapılabilir.

Kullanılan ilaçlara ya da yaşa bağlı kuruluk ve vajina duvarlarında incelme olması da ilişki sırasında şiddetli ağrı ve vajinismusa neden olabilir. Bu durumlarda şikayeti ortadan kaldırmak amacı ile lokal/sistemik tedaviler planlanabilir.

Anlayacağınız, vajinismusta tek bir tedavi şekli yok. Altta yatan sebep ne ise biz de tedavimizi öne göre şekillendiriyoruz. Vajinismus tedavisinin deneyim ve profesyonellik gerektiren kısmı da burası zaten.

Vajinismus Tedavisi Sebebi Bulmakla Başlar

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Zeynep Saatli, Menemen
Vajinismus Tedavisi Sebebi Bulmakla Başlar.

Vajinismusun nedeni belirlensin ki, vajinismus tedavisi de ona göre planlanabilsin, tedavi için yol haritası çizilebilsin.

Vajinismus Nedenleri yazımda, vajinismus sebeplerini ve vajinismusa neden olabilecek diğer rahatsızlıkları ayrıntılı olarak açıkladım. Fizyolojik ve anatomik vajinismus nedenleri hakkında daha fazlası için bu yazıyı da okumanızı öneririm.

Ancak unutmayın, vajinismus vakalarının çok büyük bir kısmı psikolojik nedenlidir. Yani Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılan jinekolojik vajinal muayenede anatomik/fizyolojik bir neden tespit edilemez.

Psikolojik nedenli vajinismus hastalarında tedavi, çifte ve çiftin özelliklerine göre özel olarak planlanmalıdır.

Psikolojik nedenli vajinismusta çifte özel planlanan esas tedavi de Cinsel Terapi‘dir.

Cinsel Terapi Nedir?

cinsel terapi izmir, izmir vajinismus tedavisi, vajinismus tedavisi izmir, zeynep saatli
Cinsel Terapi Nedir? – Cinsel terapi, bunca zamandır farkında olmadan, üzerinize yük ederek taşıdığınız, yanlış cinsel bilgi ve inanışlardan oluşan bu “toz bulutunu” silkinerek üzerinizden atmanızdır.

Peki psikolojik vajinismus tedavisi için size bir ilaç vereceğim, hoop, her şey geçip gidecek mi? Ya da sadece tek bir görüşmede size altın bir cümle söyleyeceğim ve puff, vajinismus birden iyileşecek mi? Böyle mi olacak?

Ne yazık ki vajinismus tedavisinde bir dokunuşla her şeyi iyileştiren sihirli bir değneğimiz yok. Keşke olsaydı…

Ama neyse ki vajinismus tedavisi için bizim de “cinsel terapimiz” var!

Cinsel terapide ne yapıyoruz? Bilişsel davranışçı terapi uyguluyoruz, cinsellik için re-framing (yeniden çerçeveleme) yapıyoruz.

Yani şunu demek istiyorum;

  • Hem kadın hem de eşi ile görüşüyoruz.
  • Hem kadının hem de eşinin cinsellik ile fikir ve inanışlarını konuşuyoruz.
  • Çiftin birlikte sorun yaşadığı cinselliği, yine birlikte tartışıyoruz.
  • Cinsellik ile ilgili yanlış bilgileri tespit ediyoruz, doğrularını konuşuyoruz.
  • Çiftin terapide ilerlemesi ile bilişsel tedaviye davranışsal terapiyi ekliyoruz.

Hepsi Bu Kadar!

Ne kadar da kolaymış, değil mi?

Bazı okurlarımın “Tabii söylemesi kolay, sen onu bir de bana sor.” dediğini duyar gibiyim. Sırf bu ümitsizlik ve güvensizlik nedeni ile o kadar çok çift vajinismus ile yaşıyor, yaşamaya çalışıyor ki…

Yapmayın. Lütfen kendinize, eşinize, evliliğinize bunu yapmayın.

Vajinismus tedavisi var, kesin var, %100 var. Tek yapmanız gereken, tedavi olmak için bu konuda uzman bir sağlık çalışanına başvurmak ve tedavinize inanmak, hepsi bu!

Cinsel terapi, bunca zamandır farkında olmadan, üzerinize yük ederek taşıdığınız, yanlış cinsel bilgi ve inanışlardan oluşan bu “toz bulutunu” silkinerek üzerinizden atmanızdır.

Cinsel terapideki en temel amacımız, çiftin cinsellik ile ilgili yanlış bilgi ve inanışlarını doğruları ile yer değiştirmektir. Karşılıklı güven ile bunu başardıktan sonra merak etmeyin, çifte özel tedavinin gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir.

Çifte Özel Tedavi

Cinsel Terapi, İzmir Vajinismus Tedavisi, Cinsel Terapi İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Zeynep Saatli
Cinsel terapi, çifte özel olarak planlanır.

Şimdi burada biraz duralım. Çifte özel ne demek?

Şöyle bir düşünün, okulda, evde öğrendiğiniz bilgilerin bazıları diğerlerinden daha çok aklınızda kalıyor.

Belki yazarak öğrendikleriniz sizin için daha kalıcı oluyordur, ya da belki de siz, görüp duyarak öğrendiklerinizi daha zor unutuyorsunuzdur. Hatta belki de uygulamalı olarak yaparak, ellerinizi kullanarak öğrenmek sizin için en kolayıdır?

  • Neden öğrendiğiniz her bilgi aynı şekilde aklınızda yer etmiyor?

Çünkü her insanın yatkın olduğu bir öğrenme yöntemi var. Bir bilginin unutulmamasını, kalıcı olmasını istiyorsanız, o bilgiyi yatkın olduğunuz yöntemle öğrenmelisiniz.

Benim çifte özel cinsel terapide en önem verdiğim noktalardan biri şudur; harcanan bunca zaman ve emek ile öğrenilenler, nasıl kalıcı olur?

İşte bu yüzden ben, cinsel terapiyi çifte özel olarak kişiselleştirmeye İLK olarak ta bu basamakta başlıyorum; yani çiftin yatkın olduğu öğrenme sistemini belirleyerek tedavi planımı bu yöntem üzerine kuruyorum.

Sizin ve eşinizin yatkın olduğu öğrenme yöntemini belirlemek için sizlere bazı özel sorular soruyorum. Verdiğiniz cevaplara göre yatkın olduğunuz öğrenme sistemini tespit ederek bunu, tedavimizdeki ana sistem olarak belirliyorum.

Daha terapinin kendisine başlamadan terapiyi size özel olarak kişiselleştirmeye başlıyorum. Çünkü tedaviden maksimum fayda sağlanmasının tek yolu bu!

Vajinismus Terapisi

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Vajinismus Tedavisi İçin Daha Fazla Beklemeyin!

Cinsel terapi ile amacımız, tedavi sonrası sağlıklı ve mutlu bir cinselliğe kavuşmanız, vajinismus probleminin bir daha tekrarlamaması.

Tedavinin kalıcı olması için de öğrenilen bilgilerin kalıcı olması şart. İşte bu yüzden kişiye özel öğrenme stillerine bu kadar çok önem veriyorum.

Tabii terapinin çifte özel olması, bu kadarla kalmıyor. Biraz önce yukarıda ne demiştik;

“Hastalık yoktur, hasta vardır.”

Vajinismusa sebep olan psikolojik neden her vajinismuslu çiftte birbirinden çok farklı oluyor. O kadar çeşitli sebepler var ki…

Vajinismus tedavisi için yapılan cinsel terapide hem kadın hem de eşi ile ayrıntılı görüşme işte bu yüzden çok önemli. Terapinin bel kemiğini oluşturacak olan psikolojik sebebi belirlemek, ancak bu ‘çifte özel görüşmeler’ sayesinde mümkün oluyor.

Vajinismus için altta yatan sebepler genellikle yanlış öğrenilmiş cinsel bilgiler oluyor. Aile ve yakın akrabalar içerisinde kadına anlatılmış korkutucu cinsellik öyküleri vajinismusun nedeni olabilir. Ya da kulaktan dolma öğrenilmiş, eksik cinsel bilgiler de yine bu korkunun ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Eski Türk Filmleri ve Yanlış Cinsellik

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Eski Türk Filmlerinden Öğrenilen Yanlış Cinsel Bilgilerimiz Ne Olacak?

Bizim toplumumuzda vajinismus için önemli bir başka neden de televizyonlarda izlediğimiz, cinsellik ile ilgili yanıltıcı bilgiler içeren filmler… Eski Türk filmlerinde kaç kez çığlıklar ve gözyaşları içerisinde ilk gecesini yaşayan genç kız gördünüz, bir hatırlayın. Bu sahne öyle sık işlendi ki, doğalı, normali böyle sanmamız da çok olağan değil mi?

Aslında eski Türk filmlerinden daha etkili, başka bir yanlış bilgi kaynağı daha var; arkadaş ortamları. Arkadaş ortamlarında anlatılan, kimsenin gerçekliğini sorgulayamadığı cinsel efsaneler var. Diğerlerini etkilemek için uydurulan, abartılı cinsel anı ve hikayeler var. Tek amacı korkutmak olan, bu amaç için dini duyguları sömürmekten utanmayan arsızların çıkardığı dini hurafeler var.

Keşke bizim ülkemizde de kadınlarımızın bu yanlış cinsel bilgileri ayırt edebilmelerine yardımcı olacak, güvenilir birileri olsa… Keşke bizim kadınlarımızın da cinsellik ile öğrenmek istediklerini sorabilecekleri, danışabilecekleri güvenilir kaynakları olsa, değil mi?

Aslında var. Cinsel sağlık ile ilgilenen her sağlık çalışanı – doktor, hemşire, psikolog fark etmez- size doğru ve güvenilir cinsel bilgiyi sunacak kişidir. Tek yapmanız gereken bu yardım için bize başvurmak!

Çift olarak yapılan cinsel terapimizde, çifte özel vajinismus tedavisi için, vajinismusa neden olan psikolojik nedeni bulduk. Peki bundan sonra ne olacak?

İşte bu aşamadan sonra vajinismus tedavisi için en önemli basamaklardan birine geçiyoruz; “cinsel terapide bilişsel davranışçı terapi“.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Vajinismus Tedavisi İle Vajinismustan SONSUZA DEK Kurtulun!

Bilişsel davranışçı terapinin “bilişsel” basamağını aslında artık biliyorsunuz. Yukarıda da bahsettiğim gibi, cinsellik ile ilgili yanlış bilgi ve inanışları doğruları ile yer değiştiriyoruz. Yani; “Re-framing” yapıyoruz. Yani; yanlış cinsel bilgilerin yerine doğrularını koyuyoruz.

Aklınıza takılan ne kadar soru varsa tartışıyoruz. Sizin ve eşinizin tüm tereddütlerini masaya yatırıyoruz. Burada utanma yok, çekinme yok. “Tıpta her şey normaldir.” İşte size başka bir tıp deyişi :). O yüzden yaşınız kaç olursa olsun sizi rahatsız eden her konuyu apaçık rahatlıkla konuşuyoruz.

Unutmayın, cinsel terapiye bir amaç ile geldiniz. Benim de hedefim, sizi en hızlı şekilde bu amaca ulaştırmak. O yüzden “Ay utanırım ama ben., E bu da konuşulur mu canım!, Şunu da sorsam doktor bana ne der?” gibi cümlelerle kıymetli zamanımızı kaybetmiyoruz.

Hedefimiz belli; vajinismustan tamamen kurtulmak. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız, değil mi?

O zaman her soruyu, her konuyu tek tek konuşuyoruz. “Duyan ne der? Böyle de soru olur mu demezler mi?” falan demiyoruz. Ne dedik biraz önce? Benim amacım, sizi hedefinize en hızlı şekilde ulaştırmak. Vajinismusu en kalıcı şekilde yenmek! O zaman ‘Aman şöyle, aman böyle’ demiyoruz. Bu tedavi ile tek hedefimiz var, biz de ona ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız!

Cinsel Terapi ve Aşk Oyunları

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Cinsel Terapi ve Aşk Oyunları

Vajinismus tedavisi için vazgeçilmez basamaklardan bir diğeri de “aşk oyunları“dır. “Vajinismus nasıl geçer?”, “Vajinismus tekrarlar mı?” soruları hep bu basamağa bağlıdır. Kalıcı bir tedavi hedefliyorsanız, aşk oyunları olmazsa olmazdır!

Öncelikle bir sakinleşelim, nedir bu aşk oyunları? “Korkutucu bir şey mi? Canım yanar mı?” soruları kulaklarıma geliyor bile. Hayır, korkmayın lütfen. Biz en başta ne demiştik?

Tedaviyi yapan hekime güven, tedavinin asıl anahtarıdır.

Tedavinize güvenin. Hiç bir cinsel danışman, canınızın kontrolsüz acıyacağı, sizi dehşete düşürebilecek bir tedaviyi size uygulamaz. Tekrar söylüyorum; tedavinizin başarısı, tedavinize duyduğunuz güven ve inanca bağlıdır.

Lütfen korkmayın. Bu aşk oyunları ödev değil, görev değil. Ağrılı işlemler hiç değil. Küçük egzersizler bunlar. Doktorunuza güvenerek uygularsanız, günler içerisinde tamamlayacağınız alıştırmalar yani :).

Çifte özel‘ tedavi programının önemli basamaklarından biri de bu aşk oyunlarıdır. Bu aşk oyunları tedaviniz için size ve eşinize göre özel olarak seçilecektir. Aşk oyunlarını ne kadar inanarak uygularsanız, tedavide de o kadar başarılı olursunuz. Bakın, tedavi için altın değerinde sırlar veriyorum burada size. Lütfen gözardı etmeyin, uygulayın. Benden söylemesi…

Bilişsel davranışçı terapinin daha da incelikli kısımları ise burada anlatılamayacak kadar uzun ve meşakatlidir. Ancak vajinismus konusunda uzman hekimlerce uygulanabilir. O kısmı da cinsel terapimize, karşılıklı görüşmemize bırakalım, olur mu? 🙂

Daha Fazlasını Okumak İsteyenler İçin Kaynaklar

Vajinismus İzmir, Vajinismus Tedavisi İzmir, Menemen, Zeynep Saatli
Daha Fazlasını Okumak İsteyenler İçin Kaynaklar

Vajinismus tedavisi nedir, yukarıda oldukça ayrıntılı açıkladım, ancak konu hakkında daha da ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarım için bazı yabancı kaynakları da burada paylaşmak istiyorum.

Ne yazık ki bu yabancı kaynakların Türkçesi yok, olsa onları da eklerdim.

İlk olarak Avrupa Cinsel Tıp Derneği (European Society for Sexual Medicine – ESSM) tarafından hastalar için hazırlanmış bilgilendirme makalesini İngilizce olarak buraya ekliyorum.

Ayrıca tıp alanında en güncel bilgilere ulaştığımız UpToDate sitesinin “Kadınlarda Cinsel Problemler” başlıklı yazısını da okumanızı öneririm. Özellikle bu yazıyı oldukça faydalı bulacağınızı düşünüyorum.

Son olarak, Amerikan Obstetrisyen ve Jinekologlar Derneği (ACOG) tarafından hazırlanmış kısa bir broşürü de eklemeden geçemedim. Vajinismus ile ilgili olan kısımlara göz atmakta fayda var diye düşünüyorum.

Özetle tekrarlamak gerekirse;

  • Vajinismus tedavisi var, kesin var, %100 var.

Yeter ki siz önce kendinize, sonra tedavinize inanın, güvenin. Ve elbette ki en kısa sürede bize başvurun. Sorunun ne kadar hızlı çözüleceğine kendiniz de şaşıracaksınız. Vajinismustan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey, konusunda uzman bir sağlık çalışanına başvurmak!

Hadi, harekete geçin! Emin olun, siz de çok kısa sürede vajinismusu geride bırakacak, mutlu bir cinsel yaşama “Merhaba!” diyeceksiniz.

Hastalarımdan Gelen Güzel Haberler ve Başarı Mektupları

Vajinismus Mektubu 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

RANDEVU İÇİN HEMEN ARAYIN