Vajinoplasti

Vajinanın destek dokularının zayıflamasıyla vajinal genişlik hissi meydana gelir. Cinsel ilişkide hissizlik, orgazm olamama, vajinal hava çıkışı ya da idrar kaçırma şikayetleri görülebilir. Bu gibi durumlarda, vajinaya eski yapı ve elastikiyeti sağlamak amacı ile yaptığımız vajina daraltma ameliyatına vajinoplasti diyoruz.

Vajina aslında esnek bir organdır. Vajinoplasti ile fazla gevşemiş dokuları çıkarıp vajina çevresinde zayıflamış olan destek dokuları güçlendiriyoruz.

Cinsel ilişkide hem kadın hem erkek partnerde his ve uyarılmada artış, daha kolay orgazm olma, cinsel istekte artış gibi çokça yüz güldürücü sonuç elde ediyoruz. Cinsel uyarılma ve sinirlerin etkilenmemesi için sinir koruyucu cerrahi uyguluyor, cinsel hayatınızda kayıp yaşamamanızı sağlıyorum. Vajinoplasti sırasında sinir hasarlanması cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyeceğinden operasyona karar verdiğinizde deneyimli bir cerrah ile çalıştığınızdan emin olun.

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Vajinanın çevre destek dokularında zayıflamaya neden olan her durum vajinal genişlik hissine sebep olabilir. En sık karşılaşılan nedenler;

 • Bir veya daha çok normal doğum yapmak
 • Gebelik hali
 • Kilolu olmak
 • Pelvik kaslarda güçsüzlük
 • Bağ doku hastalıkları
 • Şeker hastalığı gibi metabolik durumlar

Vajina Genişliği Nasıl Anlaşılır?

Vajinal genişleme durumunda en sık başvuru sebebi cinsel ilişki sırasında hissedememe şikayetidir. Bu sorunu kadının kendisi yaşayabileceği gibi partneri de hissedebilir. Cinsel ilişkide hissedememe sorunu orgazm olamama şikayetine neden olur. Bu da zamanla cinsel isteksizlik oluşturabilir.

Bir diğer sık görülen şikayet oturup kalkınca, egzersiz sırasında ya da cinsel ilişkide vajinadan hava sesi gelmesi/hava çıkışı olmasıdır. Kadından gündelik hayatı ve özgüveni kötü yönde etkileyebilecek oldukça rahatsız edici bir semptomdur.

Sık tekrarlayan/geçmeyen vajinal akıntı ve koku şikayeti de sık görülür.

Doğum Yapmadan da Vajinal Genişleme Olur mu?

Elbette, vajinal doğum vajinoplasti ihtiyacı için sebeplerden sadece biri, yukarıda bahsettiğim gibi daha birçok durum vajinal genişleme hissine neden olabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Zor mu?

Hayır, hasta için oldukça konforlu bir ameliyattır. Ameliyat hastanede anestezi altında yapılır. Anestezi şekline hasta ile beraber karar verilir. Hastamızın tercihine göre uyutarak anestezi ya da belden uyuşturma – spinal anestezi uygulanabilir.

İşlem genellikle 60-90 dakika sürer. Ameliyat esnasında labioplasti – iç dudak küçültme ameliyatı, dış dudak yağ dolgusu – labia puffing gibi başka estetik işlemler de yapılacak ise bu süre uzayabilir.

İç dudak estetiği – labioplasti hakkındaki yazımı buradan, dış dudak yağ dolgu – labia puffing hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl?

İşlemden sonra 1 sizi hastanede yatırıyor, ertesi gün taburcu ediyorum. Sinir koruyucu cerrahi teknik uyguladığımdan işlem sonrası belirgin bir ağrı olmuyor. Alınacak dikiş olmuyor. Yara yeri/dikiş izi olmuyor. İşlemden sonraki 3-4 gün istirahat etmenizi öneriyorum. 5. günde yolculuk yapabilirsiniz. 7. günde işe başlayabilirsiniz.

Vajinoplasti sonrası yara yeri bakımına özen göstermenizi, ilaçlarınızı düzenli kullanmanızı, 1 ay havuza denize girmemenizi, cinsel ilişkide bulunmamanızı öneriyorum. 1 ay sonunda kontrolümü yapıyor ve her şeyin yolunda olduğundan emin oluyorum.

Vajina Daraltma İçin Başka Teknikler Var mı?

Evet, ameliyat haricinde lazer ile vajina daraltma ve ip askı ile vajina daraltma teknikleri de uygulanabilir. Ancak bu teknikler, şikayetleri daha hafif olan hastalar için uygundur.

Lazer ile vajina daraltma işlemi hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vajinoplasti sonrası vajina tekrar genişler mi?

 • Hayır, deneyimli bir cerrah tarafından yeterli ve doğru teknikle yapılmış bir vajinoplasti ameliyatı sonrası vajinal genişleme olmaz.
 • Ancak yeniden vajinal doğum yapılması halinde ameliyatın etkisi kaybolacaktır.

Vajinoplasti ameliyatı gebe kalmaya ya da normal doğum yapmaya engel mi?

 • Hayır, ameliyat sonrası gebe kalabilir, vajinal doğum yapabilirsiniz. Ancak ameliyatın etkisi kaybolacağından planlı doğumları tamamladıktan sonra vajinoplasti ameliyatı olmanızı öneriyorum.

Bakireler vajinoplasti ameliyatı olabilir mi?

 • Hayır, kızlık zarı ameliyat sırasında hasarlanacağından bakire genç kızlar vajinoplasti ameliyatı olamaz.

Başka şehirden geliyorum, ameliyat sonrası yolculuk yapabilir miyim?

 • Evet, taburculuktan sonra araba ya da uçak ile yolculuk yapabilirsiniz. Ancak uzun süreli yürümemeye özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

RANDEVU İÇİN HEMEN ARAYIN